آب مقطر

در آزمایشگاه های شیمیایی و بیولوژیکی و همچنین در صنعت، در برخی از لوازم خانگی می توان از آب دیونیزه شده به جای آب مقطر به عنوان جایگزین ارزان تری استفاده کرد. در صورت نیاز به آب فوق العاده با خلوص بالا، از آب دوبار مقطر استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:  اسکراب آستین بلند

 

به طور کلی، آب تصفیه نشده می‌تواند باعث ایجاد یا تداخل با واکنش‌های شیمیایی و همچنین ایجاد رسوبات معدنی پس از جوشیدن شود. یکی از روش های حذف ناخالصی ها از آب و مایعات دیگر تقطیر است .

بیشتر بخوانید: قیمت لباس ایزوله کرونا

به عنوان مثال، یون‌هایی که معمولاً در آب لوله‌کشی یافت می‌شوند، طول عمر باتری‌های سرب اسیدی مورد استفاده در خودروها و کامیون‌ها را به شدت کاهش می‌دهند. این یون ها در سیستم های خنک کننده خودرو قابل قبول نیستند زیرا اجزای داخلی موتور را خورده و مواد افزودنی ضد یخ ضد خوردگی معمولی را تخلیه می کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس مریض بیمارستان

هر گونه اجزای غیرفرار یا معدنی در آب هنگام تبخیر یا جوشیدن آب باقی می ماند. خروج آب به صورت بخار، به عنوان مثال از دیگ بخار سیستم گرمایشی یا موتور بخار، مواد محلول خود را به جا می گذارد که منجر به رسوبات معدنی معروف به رسوب دیگ بخار می شود .

بیشتر بخوانید: خرید کلاه اسکراب

دستگاه تقطیر آب جوش. مخزن جوش در بالا و نگه داشتن مخزن در پایین.

مرطوب کننده های کم حجم مانند مرطوب کننده سیگار می توانند از آب مقطر برای جلوگیری از رسوبات معدنی استفاده کنند.

برخی از کاربردهای بیولوژیکی به ناخالصی های کنترل شده به ویژه در آزمایش ها نیاز دارند. به عنوان مثال، تقطیر آبی که به یک آکواریوم اضافه می شود، آلاینده های غیر فرار شناخته شده و ناشناخته را حذف می کند. موجودات زنده به مواد معدنی خاصی نیاز دارند. افزودن آب مقطر به یک اکوسیستم، مانند آکواریوم، غلظت این مواد معدنی را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: کاور آستین پارچه ای

ماهی ها و سایر موجودات زنده ای که برای زنده ماندن در دریاچه ها و اقیانوس ها تکامل یافته اند باید در محدوده های معدنی موجود در زیستگاه اصلی خود رشد کنند.

ناخالصی های کنترل شده و همچنین قابلیت اطمینان تجهیزات در کاربردهای پزشکی بسیار مهم هستند، به عنوان مثال، آب مقطر در دستگاه های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای مرطوب کردن هوا برای تنفس استفاده می شود. هنگامی که رطوبت ساز در دستگاه CPAP آب را تبخیر می کند، آب مقطر آلاینده ها را پشت سر نمی گذارد.

بیشتر بخوانید: روتختی یکبار مصرف رولی

همچنین این امکان برای آبجوسازان وجود دارد که آب مقطر را با آب سخت مخلوط کنند تا آب های نرم پیلسن را تقلید کنند .

کاربرد دیگر افزایش چگالی هوا برای کمک به موتورهای جت اولیه هواپیما در هنگام برخاستن در شرایط جوی “گرم و بالا” بود، همانطور که در بوئینگ 707 اولیه استفاده شد .